Czym jest nietolerancja laktozy u dorosłych


Nietolerancja laktozy oznacza wystąpienie klinicznych objawów dysproporcji między ilością spożytej laktozy, a możliwością jej strawienia i wchłonięcia po spożyciu. Objawia się m.in. biegunką fermentacyjną pojawiającą się po spożyciu mleka lub jego produktów, charakteryzującą się bolesnym parciem, oddawaniem kwaśnych stolców i wzdęciem brzucha.

Nietolerancja dwucukru, jakim jest laktoza, wynika z braku lub niedoboru enzymu zwanego laktazą,

zawartego w rąbku szczoteczkowym nabłonka jelita cienkiego. Choroba ma podłoże genetyczne; dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny, co oznacza, że mutacja występuje w chromosomach innych, niż chromosomy płci i ujawnia się jedynie wtedy, kiedy zmutowany gen dziedziczony jest po obydwu rodzicach.

Nietolerancja laktozy u dorosłych charakteryzuje się postępującym wraz z wiekiem zmniejszeniem aktywności laktazy, która w okresie wczesnego dzieciństwa jest prawidłowa. Proces ten zależy od uwarunkowań genetycznych oraz pochodzenia etnicznego. U osób z pierwotnym niedoborem laktazy typu dorosłych w okresie niemowlęcym i wczesnego dzieciństwa, a więc w okresie, w którym spożycie mleka i jego przetworów jest największe, nie występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, ponieważ deficyt tego enzymu pojawia się dopiero później.


PORADY DIETETYCZNE, DIETETYKA ONLINE - 4 Slim.pl  to nowoczesny interaktywny serwis poświęcony szerokopojętej tematyce dietetycznej. Znajdziesz w nim min. -kalkulatory dietetyczne: Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego organizmu, kalkulator idealna waga, BMI i WHR za pomocą, których obliczysz swoją idealną wagę, sprawdzisz czy masz otyłość typu „jabłko” czy typu „gruszka”.  Zapraszamy!


Główne objawy nietolerancji laktozy u dorosłych to:

• wzdęcia oraz bóle brzucha,
• nudności, wymioty, skurcze,
• bolesne kolki i biegunki.

Wszystkie te dolegliwości mogą doprowadzić do zaburzeń snu oraz uczucia chronicznego zmęczenia.Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi sposobu przeprowadzenia badania lub też szukają  Państwo szczegółowych informacji na temat  nietolerancji laktozy u dorosłych,  prosimy o kontakt. Zapraszamy także do odwiedzenia naszej głównej strony internetowej www.testdna.pl